Języki obce

Zarówno kursy językowe jak i prywatne lekcje są drogie i nie każdego na nie stać. Jednak znajomość języków obcych jest niezwykle przydatna, zwiększa możliwości na rynku pracy, ułatwia podróże, rozwija, a dla wielu osób jest także pasją i prawdziwą przyjemnością. Sama mówię po angielsku i po francusku. Pierwszym posługuję się płynnie, drugim, cóż, trochę słabiej, ale jestem w stanie przeprowadzić prostą rozmowę i wciąż się uczę. Nie chodzę na kurs językowy, nie pobieram też lekcji. Jak więc rozwijam swoje umiejętności? Podzielę się z Wami swoimi sposobami.

Po pierwsze – uczę się w domu. Tak, tak, wszyscy mówią o tym, jak ważna jest praktyka i w pełni się z tym zgadzam. Jednak bez samodzielnej pracy też niewiele da się osiągnąć. Postaram się poświęcać przynajmniej kilka godzin tygodniowo na francuski. Korzystam z programów i stron internetowych. Jedną z moich ulubionych jest Livemocha. Livemocha jest naprawdę świetna. Na tej stronie możecie nie tylko uczyć się słówek i rozwiązywać testy, ale też tłumaczyć. Tłumaczenia trafiają na autentyczne strony internetowe (np. wikipedię), więc to, co robicie, jest nie tylko dobre dla Was, ale też ogólnie pożyteczne. Poza tym, Livemocha to społeczność – możecie tam znaleźć ludzi, którzy pomogą Wam w nauce, np. rozmawiając na Skype czy wymieniając emaile.

Drugą kluczową sprawą jest po prostu posługiwanie się językiem obcym. Sama nauka w czterech ścianach nie wystarczy. W wielu większych miastach są kluby językowe i tandemy. Dzięki nim możecie spotkać się z obcokrajowcami, native speakerami, porozmawiać, nauczyć się czegoś, a także pomóc innym rozwijać ich umiejętności. Przykładem takiej grupy jest Klub Językowy z Torunia, nieformalna grupa sympatycznych ludzi, spotykających się od czasu do czasu na kawę czy piwo.

Jeden komentarz do “Języki obce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>