E-book – Inwestycja w oszczędność, czy uleganie trendom?

A propo podróżowania i czytania, czyli łączenia zainteresowań, zastanawialiście się kiedyś nad kupnem czytnika e-booków? Ja owszem i cały czas przekładam tę decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlaczego? Bo bardzo lubię książki w wydaniu papierowym, a wiem, że kiedy nadejdzie dzień, w którym w moje ręce wpadnie czytnik, będzie to proces nieodwracalny. Więc póki co trzymam się dzielnie tradycyjnych form, ale nie ukrywam, że są chwile, kiedy doskwiera mi brak e-booka.

Kiedy żałuję, że nie mam e-booka?

amazon-kindle-dx-graphite

Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy pakuje się w dalszą, bądź dłuższą podróż. Sęk w tym, że zwykle czytam kilka książek naraz, lubię też zabrać ze sobą jakieś czasopismo. A miejsce, jak wiecie, jest mocno ograniczone i każda rzecz jest warta przemyślenia. I niestety, nie ma szans, by zabrać kilka tytułów. Na tym polu czytniki wygrywają. Są małe, lekkie (200-300gram) i mieszczą tyle tytułów ile chcemy.

Druga rzecz, to cena, o ile sam czytnik (sensowny) kosztuje kilka stów, książki w formie e-booków są zawsze tańsze od tych papierowych. Może to być różnica kilku złotych, ale może sięgać kilkunastu. Przy intensywnym czytelnictwie kilku książek miesięcznie sami zauważycie, jak duża jest generacja oszczędności. Na serwisach Wolne Lektury i Project Gutenberg, e-booki dostępne są za darmo.

Ważna rzecz, jeśli zdecydujecie się na e-booka, polecam skorzystać z portalu amazon, bądź e-bay, gdyż jest realna szansa, że znajdziecie tańsze urządzenia (po przeliczeniu na polską walutę), niż jakbyście zakupili je na rodzimych stronach.

Na niekorzyść e-booków przemawia fakt, że nie doświadczymy takiej samej satysfakcji, po zakupie, jak w przypadku papierowej książki. Nie będzie to realny przedmiot, a możliwość wyświetlenia interesującej nas treści.

Kolejna rzecz, według grona osób, które korzysta z czytników, żywotność takiego urządzenia nie jest wybitnie długa i zależy od intensywności użytkowania. Chodzi o wyświetlacze, które ulegają awariom, a koszt ich naprawy, to 80% wartości nowego czytnika. Co prawda, czytnik powinien wytrzymać 2,3 lata, ale lepiej przygotujcie się, że ten pierwszy, nie będzie ostatnim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>