Jak gotować dobrze, ale bez wydawania fortuny na wymyślne składniki?

Gotowanie nie zalicza się do kosztownych zainteresowań, a raczej tak zakłada większość osób, które nie mają na ten temat większego pojęcia. Owszem, jest mnóstwo pysznych potraw, które kosztują grosze. Jednak jeśli gotowanie jest twoją prawdziwą pasją, z pewnością nie chcesz ograniczać się do prostych dań w stylu “studenckim”. Osobiście lubię od czasu do czasu przygotować coś nowego, ciekawego, oryginalnego. Niestety, zwykle gdy przeglądam przepisy, mam ochotę się poddać. Prawdziwie wyjątkowe przepisy często zawierają składniki, których cena znacznie przerasta moje skromne możliwości. Mimo to, nie poddaję się i eksperymentuję. Udało mi się opracować kilka prostych metod, dzięki którym mogę pozwolić sobie na przygotowywanie ciekawych potraw bez wydawania fortuny.

1. Gotuj sezonowo

Zamiast deseru ze świeżych truskawek, w kwietniu postaw na ciasto z jabłkami. Jabłka dostępne są cały rok, a truskawki przed sezonem kosztują zdecydowanie zbyt dużo. Zastosuję tę samą zasadę w przypadku innych owoców i warzyw. Kupowanie i gotowanie sezonowych owoców i warzyw pozwoli ci zaoszczędzić, a dodatkowo wpłynie pozytywnie na jakość twoich potraw. Tutaj znajdziesz pomocny kalendarz sezonowy.

2. Kupuj opakowania ekonomiczne

Jeśli dany produkt nie prędko traci przydatność do spożycia, możesz postawić na opakowania ekonomiczne. Maleńka butelka oliwy z oliwek często kosztuje tylko parę złotych mniej niż dwa razy większa. To samo dotyczy wielu innych produktów, takich jak orzechy czy suszone owoce.

3. Pamiętaj, że czasami warto zapłacić więcej

Niektóre produkty mogą wydawać się drogie, ale jeśli weźmiesz pod uwagę ich jakość, okazuje się, że cena jest bardzo adekwatna. Niekiedy kupujemy tanie produkty, a potem okazuje się, że ich jakość jest beznadziejna i albo musimy zużyć większą ilość, albo w ogóle nie mamy ochoty zużywać nic. Kupowanie „po taniości” nie zawsze jest ekonomicznym rozwiązaniem.

4. Poszukaj przepisów na tanie, ale pyszne potrawy

W internecie jest mnóstwo ciekawych blogów. Polecam jeden z moich ulubionych, Domowe Potrawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>